بخش قابل توجهی از هزینه ساختمان ها صرف سرمایش و گرمایش می شود

۷۷۳۹۸۸

بخش قابل توجهی از هزینه ساختمان ها صرف سرمایش و گرمایش می شود

اهواز – نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان انجام می شود گفت: بخش قابل توجهی انرژی صرف گرمایش و سرمایش ساختمان می شود.

عبدالحمید قندریز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: محیط زیست تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، وضعیت فیزیکی و نحوه انجام کار و به طور کلی تمام شئون زندگی دارد و از آنجایی که بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان خواه منزل یا محل کار با توجه به اضطراب و استرس روزافزون تمدن صنعتی نیاز بشر را به آرامش و آسایش در محیط کار و منزل افزایش داده است که مهمترین بخش آن تهویه هوای مطبوع و یک سیستم گرمایشی و سرمایشی مطلوب برای ساکنان ساختمان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از كل مصرف انرژی به ساختمان برمی گردد كه بخش قابل توجهی از آن صرف گرمایش و سرمایش آن می شود، تصریح کرد: این مهم علاوه بر مصرف بی رویه سوخت های فسیلی، آلودگی محیط زیست را نیز به همراه دارد.

نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان در آستانه برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی سرمایشی، گرمایشی، تهویه مطبوع و تاسیسات افزود: همچنین با افزایش هزینه حامل های انرژی در تمام دنیا و به ویژه کشورمان و پایین بودن میزان بازدهی سیستم های گرمایشی و سرمایشی قدیمی لزوم ایجاد سیستم نوینی به منظور کاهش هزینه های مصرفی آب، برق، گاز و افزایش قابل توجه راندمان احساس می شود.

وی خاطر نشان کرد: زیباترین و گرانبهاترین ساختمان ها در صورتی که فاقد سیستم تهویه، گرمایشی و سرمایشی مطلوب و مطبوع باشند، قابل سکونت نخواهد بود كه کنترل دما، رطوبت، سرعت وزش باد، زدودن گرد و غبار، از بین بردن میکروب ها و باکتری های معلق در هوا و گرمایش و سرمایش هوا با توجه به فصل، عمده ترین وظایف یک سیستم مطلوب است.

قندریز عنوان کرد: تجربه ثابت کرده است در ساختمان هایی که سیستم و تهویه آنها ساده و ظرفیتشان مناسب است هزینه های بهره برداری، تعمیر و نگهداری نسبتا کم خواهد بود بنابراین امروزه، با اعمال روش های نوین، می توان درصد بالایی از سوخت برای تامین گرمایش و یا سرمایش مناسب ساختمان را كاهش داد.

به اشتراک بگذارید